top of page

מושגים בסיסיים בנדל"ן

ב"ורד – נדל"ן תמצאו הזדמנויות לרכישות נדל"ן להשקעה בצפת ובגליל
צרו עוד היום קשר ונפגש, הקפה עלינו.....        052-5679383  שמעון
בתים למכירה
בתים להשכרה

לאורך שנים הוכח כי ההשקעה בנדל"ן היא ההשקעה הטובה והמשתלמת ביותר, התשואה בה היא מהגבוהות ביחס להשקעה. בואו נסביר מהי תשואה בנדל"ן וכיצד מחשבים אותה.

תשואה – זהו היחס בין שווי ההשקעה בנקודות זמן שונות, למשל שינוי בערך הריבית בשוק או רווח נקי מעסק וכדומה.  התשואה היא ערך שמוצג באחוזים. אם אומרים שיש נכס "מניב", אז יש לנכס תשואה נאה. במילים פשוטות – אם השקעתי 1,000,000 שקל וקניתי נכס ואני מקבל עליו שכירות של 4500 ₪ לחודש אז מצד אחד אני שומר על הנכס שלי ולכאורה תמיד אני יכול למכור אותו לפחות בסכום שהשקעתי בו ומצד שני, אני מקבל כל שנה 54,000 ₪ שלבטח לא הייתי מקבל אותם אילו השארתי את הכסף בבנק.             

      

לצורך חישוב התשואה השנתית במקרה זה, נכפיל את ערך השכירות ב – 11 חודשים בלבד (חודש אחד – נהוג ומקובל שהתמורה נפרסת על פני שנה שלמה והיא מיועדת לתיחזוק הנכס, תיקונים וכדומה), אם כך" 4500 ₪ מוכפלים ב – 11 חודשים נותנים תמורה של  49,500 ₪ , כעת נחלק את הסכום בערך ההשקעה: 0.0495  = 1,000,000  /  49,500   ובאחוזים : זה 4.95%  , כלומר כמעט 5 אחוז תשואה שנתית לכסף שהשקעתי. זוהי דוגמא לתשואה מצוינת ומשקיעים שאין להם את הכסף להשקעה וזיהו שוק בעלייה, עושים חישוב כלכלי פשוט ובודקים כמה עולה ההשקעה ? כלומר אם לוקחים את מיליון השקלים מהבנק, מהי הריבית על ההחזר ? מהו האחוז שאני משלם לבנק על מיליון שקל.   בירור פשוט יוכיח שעדיף לקחת הלוואה ולקנות נכס ובתמורה של השכירות להחזיר את ההלוואה ועדיין תשאר לנו הכנסה פסיבית מנדל"ן מניב.    הבנק גם מאפשר לנו לקחת הלוואת "בלון" כלומר הלוואה בה הקרן נשארת ואנו מחזירים כל חודש רק ריבית על הכסף שזה מאות שקלים בודדות ביחס לאותו מיליון שקל. זו הלוואה טובה למי שרוכש נכס ומתכנן למכור אותו יחסית מהר, כמו רכישת נכס מקבלן  (על הנייר) ומכירתו לאחר סיום הפרויקט והפיתוח. 

מושגי יסוד בנדל"ן

(לקוח מאתר דה מרקר) http://www.themarker.com  

א'
ארנונה- מס לרשות המקומית המיועד למימון פעילות הרשות. גובה הארנונה נקבע לפי שטח, מיקום ושימוש הנכס.
ב'
בניה רוויה- בנייה של בניין בן שתי קומות ומעלה, עם לפחות ארבע יחידות דיור כשבכל קומה דירה אחת לפחות.

בית פרטי- סוג נכס, הכולל בית עם יחידת דיור אחת, שהשטח והרכוש שבו הם בבעלות אחת.

בית משותף- בית שיש בו שתי דירות או יותר ונרשם בפנקס הבתים המשותפים. בבית משותף ישנו רכוש/שטח משותף לבעלי הדירות המכונה אזור משותף, והצמדה של שטח ספציפי לכל בעל נכס.

בעלות- זכות משפטית בנכס הנותנת כוח משפטי לבעלים לעשות בנכס כרצונו.

בעלות במושע- בעלות משותפת על מקרקעין.


ג'
גרמושקה- מונח טכני לתוכניות המוגשות לקבלת היתר בנייה לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, גרמושקה מופיעים היתרי בניה, שרטוטי המבנה ומדידות הנכס והשטח. ניתן לעיין בגרמושקה במחלקת הנדסה ובניין ברשות המקומית.

גורם יעיל- הגורם אשר מחבר בין הצדדים ומביא לכך שתחתם בניהם עסקה.

גוש חלקה- בסיס נתונים לחלוקה של קרקעות. מסייע באיתור כתובת/נכס מסויים.

גנזך- מאגר/ארכיון של מידע.

ד'
דו"ח אפס- דיווח המוגש בדרך כלל לבנקים לצורך בקשת ליווי פיננסי לבניה. הדיווח מבוצע בידי שמאי מקרקעין וכולל פרטים על מצב הנכס- תיאור, סביבה, זכויות בנייה ותחזית עלויות הבנייה.
דירה- יחידת מגורים בתוך בית משותף. יכולה לשמש למגורים או למטרות אחרות.

דופלקס- דירה הבנויה על שני מפלסים נפרדים (תחתון ועליון) המחוברים בניהם במדרגות.

דירת גג- דירה שיש לה גג צמוד מעליה.

דירת גן- דירה בבית משותף הנמצאת בקומת הקרקע שיש לה גן צמוד אליה.

ה'
הון עצמי( הקשר של רכישת דירה)- סכום הכסף העומד לרשות הרוכשים ממקורות אישיים.
היטל השבחה- תשלום מבעל מקרקעין לוועדה לתכנון ובניה. ההיטל הוא תשלום על העלאת שוויהמקרקעין בעקבות אישור תוכניות בנייה.
היטלי פיתוח- תשלום מבעל המקרקעין לרשות המקומית בה נמצא הנכס. התשלום הוא עבור התשתיות מהם ייהנה הנכס. ישלום בעת מתן היתר בנייה או בעת הוספת התשתיות.
הלוואת בלון- הלוואה בה הקרן, הריבית והפרשי ההצמדה, אם ישנן, נפרעים בתשלום אחד בתום תקופת ההלוואה.
הלוואת סולו-הלוואה הניתנת ללא בטחונות או ערבים.
הקלה- חריגה מהחוק המאפשרת לבנות שלא בהתאם לכללים הרגילים. אישור הקלות הוא בסמכות הועדה המקומית לתכנון ולבנייה.
הערת אזהרה- רישום הנעשה במרשם המקרקעין לגבי כוונותיו של בעל המקרקעין לעשות עסקה במקרקעין. הרישום הוא מעין התחייבות לגבי העסקה ויידוע כל אדם אחר לגביה.
העברת זכויות- העברה של זכות החכירה בנכס מקרקעין באופן מלא או חלקי לגורם אחר,
תמורה או ללא תמורה.
הזמנת תיווך בכתב- על פי חוק המתווכים, הזמנת שירותי תיווך במקרקעין חייבת להיות בכתב ולכלול פרטים מסוימים.

הסכמה- בהקשר של הערת אזהרה
השבחה- עליית שווי נכס מקרקעין . הנהנה מהשבחה הוא בעל הנכס.
התחדשות עירונית- תוספת בניה או חידוש מבנים באזורים עירוניים באמצעות פינוי בינוי או עיבוי. בדרך כלל המטרה היא הוספת שטח בנוי לשם ניצול יעיל יותר של הקרקע, החייאת אזור עירוני, הכנסת שימושי קרקע חדשים ועוד.

ו'
וילה – בית פרטי רחב ידיים. מונח שאול מהשפה הלטינית. בעברית מכונה חווילה.

ועדה מקומית- ועדה מקומית לתכנון ובניה הנו גוף משפטי הפועל במסגרת הרשות המקומית הנו בעל סמכות רישוי בתחום הבניה באזור שנקבע על ידי שר הפנים. חברי הוועדה הם תושבי הרשות ונבחרי ציבור מקומיים. במקרים רבים חברי מועצת הרשות המקומית הם חברי הוועדה המקומית

ועדה מחוזית - גוף ממשלתי ציבורי בעל סמכות משפטית תכנונית, ביקורתית ושיפוטית בתחום הבניה. ברחבי מדינת ישראל קיימות 6 וועדות מחוזיות. בוועדה חברים נציגי 11 משרדי ממשלה, נציגי הרשות המקומית, ונציגי המהנדסים והאדריכלים.

ועדה ארצית - המועצה הארצית לתכנון ובניה היא הגוף הבכיר ביותר בישראל לתכנון ובניה. היא
אחראית על תכנון תוכניות מתאר ארציות, ייעוץ לממשלה בנוגע ליישום חוק התכנון והבניה, הגנה על מקומות לשימור וערכי טבע ונופים פתוחים, תכנון מתקני תשתית ועוד. במועצה חברים 32 איש ממגוון ארגונים הממשלה והממשל המקומי.

וד"ל - ראשי תיבות של 'ועדה לדיור לאומי' היא ועדה לאישור תוכניות בניה. הועדה הוקמה כחלק מחוק הליכי תכנון ובנייה להאצת הבנייה למגורים, אשר אושר הכנסת באוגוסט 2011. החוק נחקק בעקבות משבר הדיור והוא מאפשר לזרז את הליכי אישור הבנייה למגורים.

ז

זיקת הנאה - זכות לאדם או לישות לעשות שימוש במקרקעין השייך לאדם אחר בלי להקנות למשתמש חזקה על המקרקעין. זיקת הנאה מוגדרת בחוק המקרקעין, והיא יכולה לחול על כל המקרקעין או רק חלק ממנו, ולהינתן מכוח שימוש לאורך שנים.

זכות ראשונים - זכות ראשונים, המכונה גם זכות קדימה במקרקעין, היא זכות המוקנית באמצעות חוקי המקרקעין. הכוונה היא שבעת מכירת נכס מקרקעין, אדם שהוגדר כבעל זכות זו יקבל קדימות על פני אחרים. זכות זו נרשמת בלשכת רישום המקרקעין.

זכות במקרקעין - זכות הנגזרת מכוח חוק המקרקעין. החוק מגדיר חמש זכויות שיש לאדם או ישות בנכס הרשום על שמה בפנקס המקרקעין: בעלות, שכירות, משכנתא, זיקת הנאה, זכות קדימה.


ח

חדר שינה "מאסטר" - כינוי לחדר שינה גדול יחסית לחדרי השינה האחרים, המצוי בדירה או בבית בפרטי. חדר השינה "מאסטר" משמש בדרך כלל את ההורים, וכולל מלבד אזור שינה, גם חדר ארונות, חדר אמבטיה ושירותים.

חוק המכר - חוק המכר הוא חוק שמטרתו להגן על רוכשי דירה מקבלן. החוק מגדיר את האחריות של מוכר הדירה וקובע באילו תנאים וכיצד יתקן הקבלן ליקויים בדירה, לוחות זמנים וכו'.

חוזה מכר - מכונה גם הסכם מכר, או חוזה מכירת דירה בין שני צדדים. החוזה מגדיר את הסיכומים בין הצדדים וקובע את מהות העסקה, מועד ביצוע העסקה, סכום התשלום וכו'. על פי החוק הישראלי לא ניתן לבצע עסקת מקרקעין ללא חוזה מכר חתום על ידי הצדדים.

חוזה אחיד - חוזה שתנאיו נקבעים על ידי צד אחד ללא אפשרות לצד השני לערוך בו שינויים, ולכן  
יכול לבחור בין חתימה על החוזה או הימנעות מחתימה. לחוזה אחיד יש יתרון כלכלי ועסקי עבור עורך החוזה שיכול לעשות שימוש באותו החוזה במספר רב של עסקאות. צרכנים מקבלים סעד מפני חוזה זה בעזרת חוק החוזים האחידים שיכול להכריז על סעיפים בחוזה אחיד כעל סעיפים מקפחים ולבטלם.

חכירה - סוג של זכות בתחום הקניין. על פי החוק חכירה היא שכירות לטווך ארוך לתקופה של מעל חמש שנים.

חלונות אנגליים - מכונים גם חצר אנגלית. הכוונה לחלון או חלל המאפשר הכנסת אור ואוויר לחדר או דירה הנמצאים בחלקם או במלואם מתחת לפני הקרקע. חלון אנגלי נוצר על ידי הנמכת הקרקע ופתיחת פתח לכיוונה שישמש כחלון או כדלת.

חלקה - יחידת השטח הבסיסית במקרקעין.

חנייה פרטית בטאבו - זכות המוגדרת לפי דיני המקרקעין. חניה פרטית היא שטח בבניין משותף (ובמקרים מסוימים בשטח ציבורי) המוצמד לדירה ואשר זכות השימוש בה היא של אדם ספיציפי. רישום חניה בטאבו נבוצע בלשכת המפקחת על המקרקעין.


ט

טאבו - לשכות המקרקעין. המקום בו מנוהל הרישום בפנקס הקרקעות בישראל. בטאבו מבוצע רישום מקרקעין כגון קניה או מכירת דירה, רישום זכות ראשונים, רישום הערות אזהרה, רישום משכנתא, צו בית משפט וכו'.

טיוטות - מסמך ראשוני המקדים חוזה מחייב. בעולם העסקי נהוג כי צדדים לעסקה מחליפים ביניהם טיוטות לפני חתימה על ההסכם הסופי. לעתים הכוונה למסמך כוונות שאינו מסמך מחייב משפטי.

טריפלקס- דירה תלת מפלסית הנמצאת בבניין משותף.

י

יזם - אדם הפועל להקמת בתים או בניינים, הסדרת מעמד חוקי של מקרקעין וכו' במטרה להשיג תועלת מסחרית כלשה או תועלת חברתית.

כ

כונס הנכסים - אדם הממונה על ידי בית המשפט לבצע כינוס נכסים של אדם, קבוצת אנשים או חברה באמצעות תפיסה של נכסיהם במסגרת הליך משפטי.


ל

לוח שפיצר - לוח סילוקין המתאר את החזרי המשכנתא הצפויים. בשיטת לוח שפיצר החזר המשכנתא מחושבים כך שההחזר התקופתי יהיה בגובה זהה לכל חיי ההלוואה.

ליווי בנקאי / ליווי פיננסי - סדרת פגישות ופעולות המבוצעות על ידי בנקאי או מומחה פיננסי. ביצוע עסקת נדל"ן כגון רכישת דירה היא פעולה עתירת הון. ולשם השלמת העסקה באופן מוצלח מומלץ להיעזר בגורם מקצועי שיכול לסייע בצד הכספי.

לקוח - אדם או חברה המבצעים עסקה עם גורם אחר המספק מוצר או שירות, למשל רכישת דירה      מחברה המשווקת דירות. בישראל קיימת הגנה על הלקוח באמצעות מספר חוקים כמו חוק המכר, חוק הגנת הצרכן, חוק הבנקאות ועוד.

מ

מגרש - יחידת שטח.

מחיר למ"ר - יחידה למדידת עלות של בניית שטח בנוי. משמש בתמחור של בניית דירות ובתים.

מקרקעין - מונח משפטי ( המוגדר בחוק המקרקעין במשפט הישראלי. הכוונה ליחידת שטח, דירה או בית, ואף צומח. בהגדרתו המשפטית: "קרקע, כל הבנוי והנטוע עליה וכל דבר אחר המחובר אליה חיבור של קבע, זולת מחוברים הניתנים להפרדה".

משכנתה - במקור מארמית (אז נכתב משכנתא). בשימוש יום יומי הכוונה להלוואה בעלת מאפיינים ייחודיים המיועדת לרכישת נכס נדל"ן, בדרך כלל דירה, בית או מגרש להקמת בית, כאשר המבקש לרכוש את הנכס ממשכן את הנכס כבטוחה להחזרת ההלוואה. מעניק ההלוואה הם בדרך כלל בנקים או חברות פיננסיות, ומאפייני ההלוואה הם סכום כסף גדול במיוחד ותקופת החזר ארוכה. כנגד המשכנתא נרשמת הערת אזהרה בלשכות המקרקעין.

מתווך - בעל רישיון תיווך הרשום בפנקס המתווכים במשרד המשפטים. אדם שמקצועו הוא תיווך בין רוכשים או שוכרי נכס, לבין בעלי הנכס.

מס רכישה - מס המוטל על רכישת זכויות במקרקעין כגון דירה, בתים פרטיים , מגרשים וכדומה. המס מוגדר בחוק מיסוי מקרקעין  (שבח ורכישה), תשכ"ג - 1963 . סעיף 9(א) לחוק מיסוי מקרקעין קובע כי במכירת זכות במקרקעין הרוכש חייב לשלם מס רכישה. מס הרכישה אינו קבוע ומשתנה מפעם לפעם. המס אינו מחושב כאחוז משווי העסקה אלא נקבע לפי מדרגות הנקבעות פעם בשנה על ידי שר האוצר. כיום קיים פטור על רכישת דירה ראשונה בשווי של עד 1.47 מליון שקל.

מס שבח - מס המוטל על רווח הון הנובע ממכירת נכס מקרקעין. החוק מוגדר בחוק מיסוי מקרקעין, ששמו הקודם והמוכר בציבור היה חוק מס שבח. מוכר דירת מגורים ראשונה או שעברו ארבע שנים מאז מכר דירה קודמת נהנה מפטור מתשלום המס.
 
מקרקעי ישראל - הכוונה לכללשטחה של מדינת ישראל  כ-‎22מיליון דונם.  רובו המוחלט של השטח,‎93%מוגדרים כ'מקרקעי ישראל', ונמצאים בבעלות שלושה גופים:  מדינת ישראל, קרן קיימת לישראל ורשות הפיתוח.

משא ומתן - שיחה, דיבור וכלתקשורת שמטרתה השפעה על עמדותיו של הצד השני. בעולם הנדל"ן משא ומתן נערך סביב עסקה לרכישת מקרקעין כגון דירה או מגרש. הנושאים הנידונים הם מועד ביצוע העסקה, המחיר שישולם על הנכס, תנאים לביצועו וכו'. מטרת הצדדים היא לשפר את הצעת הצד השני בכל אחד מהפרמטרים הנידונים. החוק הישראלי דורש חובת תום לב בעת משא ומתן לקראת כריתת חוזה.

מיני פנטהאוס- דירה במפלסים העליונים של בית משותף, הנהנת בד"כ ממרפסת גדולה יחסית.
מרפסת שמש - מרפסת פתוחה בבית או דירה. בדרך כלל הכוונה לתוספת לדירה בבניין דירות, הפונה לנוף פתוח. המרפסת נחשבת לחלק מהשטח הבנוי של הדירה.

נ

נדל"ן- ראשי תיבות של נכסי דלא ניידי, כלומר נכסים לא ניידים (מקור הביטוי בארמית).נדל"ן  מלה נרדפת למונח מקרקעין, קרי נכסים המחוברים לקרקע לרבות קרקע, מבנים וצמחים נטועים. לבעלים של נכסים אלו זכות לעשות בהם עסקאות, להרשות שימוש בהם, להשכיר ועוד כפי שמוגדר בחוק המקרקעין.

נדל"ן יד ראשונה -   דירה או בית שנרכשו על ידי בעלי הנכס ישירות מהקבלן.

נדל"ן יד שנייה-  דירה או בית שנרכשו על ידי בעלי הנכס מאדם, חברה או כל יישות  משפטית אחרת, ולא מהקבלן.

נדל"ן מסחרי - נכסי מקרקעין כגון חנויות, מגרשים, מפעלים וכו' המשמשים למסחר, עסקים בשונה מנכסים המשמשים למגורים. מיסוי נדל"ן מסחרי שונה ממיסוי נדל"ן למגורים, ומשקף את הערך הכלכלי הנובע ממנו

נסח טאבו -  מסמך משפטי המופק בלשכות המקרקעין המציג פירוט אודות נכס מקרקעין.  נסח טאבו מפרט מי הם בעלי הנכס, האם רשומות הערות אזהרה כלשהן, האם רשומה על הנכס משכנתא, אם הוא כלול בצו ירושה ועוד. מומלץ לא לבצע עסקת נדל"ן בלי הוצאת נסח טאבו.

 

ע

עסקה במקרקעין - עסקה של העברת בעלות על נכס מקרקעין כגון דירה, בית מגרש  וכדומה. בשונה מעסקה רגילה, עסקה זו כפופה לחוק המקרקעין, המגדיר תנאים מיוחדים בשל חשיבותה של עסקה זו, כגון דרישה לביצוע עסקה בכתב כתנאי לקיומה.

ערבות חוק מכר - אחת הדרכים המוגדרות בחוק המכר דירות מקרקעין התשל"ה 1974 שמטרתה להבטיח את רוכשי הדירות מפני אי מסירת הדירה בשל פשיטת רגל או רמייה כלשהי מצד הקבלן. הקבלן חייב לתת מסמכים מקוריים של ערבות בנקאית לרוכש הדירה, לאחר שזה שילם 15 אחוז משווי הדירה. ערבות חוק מכר הנה בתוקף עד לרישום הערת אזהרה על שם הקונה בטאבו או בין הקונה למנהל כאשר מדובר באדמת מינהל.

פ

פאטיו - חצר פנימית מרוצפת שהנה חלק מהמבנה המקיף אותה. פטיו יכולה להיות תחומה על ידי המבנה או פתוחה בחלקה לסביבה החיצונית. משמשת כאלמנט עיצובי או כדרך טבעית לקירור הבית.
פיצוי מוסכם- פיצוי ללא הוכחת נזק, כפי שמוסכם מראש בין צדדים לחוזה. המונח פיצוי מוסכם מוגדר בחוק החוזים סעיף 15. בעת רכישת דירה מקבלן, חוזי מכר רבים כוללים סעיף פיצוי מוסכם בשל הפרה של סעיפים יסודיים בחוזה.  לפי סעיף זה צד שהפר הוראה יסודית בהסכם ואשר לא תיקן אותה בתוך פרק זמן מסוים עליו לשלם את הפיצוי המוסכם לצד שקיים את החוזה.

פינוי בינוי - תיאור לפעולה של הריסת מבנה קיים ובנייה במקומו של בניין חדש כאשר בעלי הנכסים במקום מפוצים בנכסים בעלי ערך גדול יותר כגון דירה בעלת חדר נוסף, קומה גבוהה יותר וכו'. תהליך זה נקרא גם עסקת קומבינציה והוא מבוסס על רווח שצפוי להרוויח הקבלן מבצע הפרויקט. בהיקף נרחב יותר, מתחם פינוי בינוי הוא סטטוס משפטי שבסמכות הממשלה להכריז, ומשמש להתחדשות עירונית, לשיקום שכונות במצוקה תוך שיפור תשתיות, שילוב מתחם מסחר ועוד.  

פנקס שוברים -  מנגנון משפטי שמטרתו להבטיח את זכויותיו של רוכש דירה בנכס. בעקבות פרשיית חפציבה, ועל מנת למנוע מצב שכספים שמשלם רוכש הדירה לקבלן לא יופקדו לחשבון הסגור של הבנק המלווה של הפרויקט, הבנק המלווה מנפיק פנקס שוברים ובו 20 שוברים המזוהים בצורה ודאית עם הנכס, המשמשים את הקונה באופן בלעדי לתשלום עבור הדירה, לרבות תשלומים באמצעות משכנתא. תמורת התשלום מנפיק הבנק המלווה ערבות בנקאית עבור הסכום ששולם.

פנטהאוס - הדירה העליונה בבניין מגורים והגדולה ביותר, בדרך כלל בעלת מרפסת גדולה או יציאה לגג. לעתים נחשבת כפנטהאוס גם הדירה ששוכנת על גג הבניין. הפנטהאוס מזוהה כדירת יוקרה.

צ

צמוד קרקע - בית  מגורים פרטי הבנוי על הקרקע.
 

ק

קבוצת רכישה - קבוצת אנשים המתאגדת לבנייה משותפת של בניין מגורים. התאגדות זו מאפשרת להוזיל את עלויות הבניה שכן נחסכות עלויות השיווק מס ערך מוסף, מס רכישה, רווח ליזם ועוד.
קבוצת רוכשים - התאגדות של מספר אנשים לרכישה משותפת של יחידות דיור בפרויקט בניה. מטרת ההתאגדות היא להשתמש בכוח הקניה להוזלת עלויות. הרכישה מבוצעת מקבלן, בדומה לרכישה של רוכש בודד, ומוגנת באמצעות חוק המכר ונהנית מהקלות מיסוי בחוק.

קוטג' - בית צמוד קרקע .

קוטג' דו משפחתי - בית צמוד קרקע החולק קיר משותף עם בית  נוסף.
קוטג' טורי -  בית צמוד קרקע, שהנו חלק מלפחות שלושה בתים צמודי קרקע הצמודים זה לזה, ובנויים בטור.

קרקע פרטית - קרקע הנמצאת בבעלות מלאה של אדם או תאגיד פרטי ולא בבעלות אחד משלושת הגופים הבאים:  מדינת ישראל, קרן קיימת לישראל או רשות הפיתוח.

קרקע מינהל - קרקע המצויה בבעלות מנהל מקרקע ישראל ומוחכרת או מושכרת לדיריים המתגוררים בבית שנבנה עליה. רובו המוחלט של שטח מדינת ישראל, ‎93%נמצא בבעלות שלושה גופים:  מדינת ישראל, קרן קיימת לישראל ורשות הפיתוח.

 

ר

רכוש משותף - מונח המתייחס לשטח המשותף בבית דירות. על פי חוק המקרקעין הכוונה ל: "כל חלקי הבית המשותף חוץ מן החלקים הרשומים כדירות, ולרבות הקרקע, הגגות, הקירות החיצוניים, המסד, חדרי המדרגות, מעליות, מקלטים, וכן מיתקני הסקה או מים וכיוצא באלה המיועדים לשמש את כל בעלי הדירות או מרביתם אפילו הם בתחומי דירה מסויימת."
רישיון תיווך - מסמך המעיד כי בעליו הרשום בפנקס המתווכים במשרד המשפטים. תנאי לעיסוק כמתווך מקרקעין.

רשם המתווכים - הגורם המוסמך במדינת ישראל להעניק רישיון לתיווך במקרקעין.
 

ש

שמאי מקרקעין - בעל מקצוע העוסק בהערכת שווי מקרקעין. שמאי מקרקעין חייב להיות בעל רישיון לעסוק במקצוע בהתאם לחוק שמאי המקרקעין תשס"א - 2001 , ועל ידי מועצת שמאי המקרקעין במשרד המשפטים ועל ידי לשכת שמאי המקרקעין.

שומה - הערכת שווי של נכס מקרקעין על ידי שמאי מוסמך. קיימות שיטות שונות להוצאת שומה, כגון שווי שוק, שווי בשימוש, שווי מיוחד ועוד.

שטח ברוטו- שטח הדירה כולל שטחים ציבוריים בבניין כגון פיר המעלית, חדר המדרגות ועוד.
שווי שוק- בתחום הנדל"ן, הכוונה לסכום שניתן לקבל עבור נכס מקרקעין בעסקה בין מוכר וקונה מרצון.

שווי לצורך שעבוד כבטוחה בבנק- שווי הנכס כפי שהעריך אותו שמאי מטעם הבנק המלווה.הערכה  יכולה להיות שונה מהערכת שווי השוק או מהערכות אחרות. .

שטח נטו - שטח הדירה כולל הקירות הפנימיים, ללא שטחים ציבוריים כחדרי מדרגות וכו'.

שטח נטו נטו- שטח הרצפה של הדירה ללא הקירות הפנימיים וללא שטחים ציבוריים.

שימוש חורג- מונח משפטי שמשמעותו הסדרת שימוש שונה ממה שנקבע בתוכנית מתאר מקומית לגבי בניין או קרקע, אישור שימוש חורג ניתן על ידי הוועדה המקומית לבניה.

ת

תכנית בנין עיר ( תב"ע )- שם נרדף לתוכנית מתאר מקומית, המורכבת משני מסמכים עיקריים: תשריט ותקנון ונספחים. תב"ע קובעת אילו מבנים ייבנו והיכן, היכן עוברות דרכים, ייעודי קרקע ועוד.
תכנית מתאר מקומית - תכנית ברמת הרשות המקומית המסדירה את תיחום הבנייה, מחלקת את השטחים הציבוריים, מסדירה אספקת שירותים כמו מקומות לפינוי זבל וכל תחום אחר הקשור לבינוי והתכנון העירוני. תוכנית מתאר מקומית פועלת תחת תוכנית מתאר מחוזית ותוכנית מתאר ארצית.

תשריט חלוקה (בניין) : מגדיר פיצול וחלוקת יחידת קרקע מסוימת בין בעליה המשותפים למגרשים קטנים יותר עליהם ניתן לבצע תוכנית לבניית נכס. תשריט חלוקה מאפשר לבחון את מיקומי הגושים והחלקות, וניתן ללמוד ממנו את הייעוד של הרשות המקומית לשטחים שונים .  תשריט החלוקה נמצא ברשות המקומית.

תשריט דירה : תכנית הנכס כפי שהיא מופיעה ברשומות על פי חוק מקרקעין. תשריט דירה כולל את כל המידע אודות הדירה מבחינה תכנונית למשל השטח שלה, חלוקה פנימית ושינויים שנעשו, זיקה לשטחים צמודים כגון שטח הגג  ועוד.  בבית פרטי תשריט דירה כולל גם את השטח הבנוי ושטח החצר, אם קיימים שטחים נוספים כגון שטחי שירות. באמצעות השוואת תשריט דירה למציאות בשטח ניתן לקבוע האם המצב בפועל תואם את המצב התכנוני.

תקנון: מערך כללים ותקנות שנקבע על ידי ארגון, שירות, מוצר ביחס לשימוש בו או על ידי קבוצת אנשים ומסדיר את ההתנהגות המצופה מחבריה. לתקנון יש תוקף כל עוד החברים בו מקבלים עליהם את הוראתו, ובדרך כלל אינו מגובה בחקיקה ראשית. למשל תקנון בית משותף יכול להגדיר הצמדה של שטחים לדירות.

תשואה -היחס בין שווי הנכס בנקודות זמן שונות.

תשואה להון - מדד פיננסי עסקי, הבודק את היחס בין הרווח המתקבל מעסק כלשהו לבין ההון העצמי שלו. בנדל"ן: היחס בין הרווח המתקבל מהשקעה בנדל"ן לגובה ההשקעה.

תשואה שנתית נטו - רווח לאורך שנה מנכס נדל"ן או נכס הון, בניכוי מס.

תמ"א 38 - שמה של תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים בפני רעידת אדמה.

במשרד "ורד נדל"ן יסייעו לכם להכין את דירתכם לפגישות מכירה / שכירות מוצלחות ללא עלות.
המשרד מבקש להיות הסוכנות הבלעדית שתייצג אתכם במכירה / שכירות של הנכס שלכם.     
נשמח להפגש.... 
 
052-5679383  שמעון ורד                  
bottom of page