top of page

כמה שווה הדירה שלי?

בכל משפחה נשאלת השאלה כמה שווה הדירה / הבית שלי היום ? 
מי קובע את המחיר הזה?
הקונים / המוכרים / השוק / שמאים / סוכני נדל"ן ? 
בואו נשפוך מעט אור על הסוגיה הזו.
בתים למכירה
בתים להשכרה

זו שאלה חשובה וכפי שהבהרנו כדאי לשאול אחת לחצי שנה לערך בכדי לקבל תמונת מצב עדכנית. הדירה שלכם שווה כסכום שהרוכשים הפוטנציאליים רוצים ויכולים לשלם עליה. במידה ומדובר בשכונה מבוקשת במרכז הארץ בסביבה איכותית רבים יסכימו לשלם הרבה יותר כסף בעבורה ואילו במידה ומדובר בדירה ממוצעת בפריפריה בסביבה בה מרוויחים די מעט הרי שיש מגבלה של רצון ויכולת ובעצם מחיר הנכס יהיה נמוך בהרבה כי אחרת לא תצליחו למכור את הדירה.

בכל עסקת נדל"ן שני הצדדים, המוכר והקונה מנסים לאמוד את ערך הדירה בכוחות עצמם, בעזרת מתווכים או שמאים או כל איש מקצוע בכדי לקבל את הערך הנכון שנמצא  בטווח היכולת והביקוש בשוק. מי שקובע בסופו של דבר את המחירים אלו לא המוכרים אלא דווקא הקונים שיקבעו בכספם מה צפוי להיות ערך הנכס בעתיד. במידה ואנו בוחנים עסקאות מקרקעין אחת לתקופה ביכולתנו לזהות מגמות ולהבין טוב יותר מה הערך הראלי של הנכס שברשותנו והוא כמובן מושפע משלל פרמטרים שלרוב אינם ניתנים לשליטתנו.

במקרים בהם ניתן לראות בבירור שיש לרוכשים יכולת כלכלית גבוהה וביכולתם לשלם יותר על הדירה שלכם בהחלט ייתכן וכדאי לכם לשקול ביצוע שיפוץ קוסמטי לדירה דבר שגורם להשבחת הנכס / הדירה ובעצם לייקור בשוק התחרותי של הנדל"ן וזאת מאחר ואתם תיראו טוב יותר ורוכשים  פוטנציאליים בהחלט יסכימו לשלם יותר בעבור נכס משופץ ובעל נראות טובה לאכלוס מידי.

כיום המידע על אומדן הנכסים ועלויותיהם נמצא ברשת ומתווך נדל"ן מקצועי שרשום כחבר באתרי מדל"ן ואחרים, יכול לאמוד יחד עם המוכר את העלות הריאלית של הנכס לתקופה מסוימת. בכפי שנכתב לעיל, הערך הריאלי מושפע כאמור מפרמטרים רבים שרובם אינם בשליטה הישירה שלנו.

התנהגות צרכנים / קונים בשוק בעליה –

טיפים חשובים
 • שוק בעליה הוא שוק בו הביקוש גובר על ההיצע, מבחינה כלכלית, במצב זה, המוצר יעלה את ערכו מאחר ויש מעט ממנו ביחס לביקוש שלו. שוק המוצרים יודע לעשות תיקון והחיים והכלכלה מלמדים אותנו שאיפה שקיים מחסור – זה יתמלא.  בהיבט המוצרים לדוגמא, אם קיים חוסר בעגבניות בשוק ויש דרישה רבה לעגבניות אז המחיר של העגבניות בשור יעלה אוטומטית ויימכר למי שיסכים לשלם את המחיר בגבוה והמחסור שייווצר בשוק יגרום לעוד ועוד שחקנים שמספקים עגבניות להיכנס לשוק ולמלא את המחסור ואז המחיר יירד למחיר שיווי המשקל ויתאזן בין הביקוש להיצע. 

 • ככה בדיוק מתנהג שוק הדירות והנדל"ן, כשיש הרבה דירות בשוק, המחיר הכללי יירד וכשיש יותר ביקוש לדירות אז המחיר יעלה.

מספר טיפים לשחקנים בשוק  - מוכרים ומשכירים:

כשאנחנו מזהים שוק בעלייה, רוכשים פוטנציאליים יחפשו הזדמנויות נדל"ניות ויתכן שישלמו אפילו מעט יותר על נכסים, זו הזדמנות מצוינת לנצל את הכיוון ולבצע שינויים קוסמטיים ושדרוג קל לנכסים שלנו ולהבליט את יתרונותיהם על מנת לקבל עליהם מחיר מירבי.

 • תחזוקה קבועה לנכס מאוד חשובה, תיקון כל הדרוש תיקון ! (סדק, דלת רופפת, מדרגה סדוקה, רעף שבר, חלודה בסורגים ), תחזוקה שומרת על המחיר וחוסכת הוצאות גבוהות כשמגיע רגע של מכירה.

 • מראה חיצוני וניקיון – (גמר , פיניש) – קונים שמים דגש רב על מראה ה"פיניש" של נכסים, מראה לא טוב עלול לעורר חשד שווא ולעיתים עיכוב בתהליך מכירה או התפשרות יקרה הרבה מעבר לערכה המקורי, מצד המוכרים. כמו כן, ניקיון מצביע על תחזוקה ואכפתיות –ניקיון תריסים, רצפות – מריחת ווקס, משטחים ומרפסות ועוד. ( לא להתעצל ).

 • בית שהוא מחסן – אנשים נוטים לאגור, לאסוף ולצבור ציוד ודברים לאורך שנים, אנחנו נקשרים לאביזרים וריהוט ואף על פי שאינם בשימוש שלנו, הם ממשיכים להיות חלק מפנים הבית שלנו !  קחו לעצמכם חצי יום והוציאו החוצה את מה שלא ילך אתכם בטוח לדירה הבאה שלכם. תתפלאו כמה דברים תוציאו וכמה אור ייכנס פתאום לחלל הבית.                  אל תחששו !    אומרים שפינוי מקום מאפשר לדברים חדשים להיכנס אלינו.

 • אבזור וצבע – גם דירות ישנות יכולות להראות אטרקטיביות וחדשות בטיפול ונגיעות קלות – יש לכם ארונות מטבח ישנים ? – אפשר לצבוע אותם לבד ולהחליף לידיות מודרניות. צבע טרי מעורר ריח נעים ותחושת רענון וחידוש.

 • להתאהב בדירה – זוכרים מה גרם לכם להתאהב בדירה שלכם ?  איזה שעה בהיום מציגה את הדירה הכי טוב ? הבוקר ? הצהריים ? הנוף בערב ? ריחות הבישול בשישי ? תשקיעו בזה מעט מחשבה ותתאמו את הביקורים של המתעניינים לשעות האלה.

 • סביבת הדירה – חדר המדרגות, השלט על הדלת, תאי הדואר בבניין, טיפוח הגינה, תאורה בחדר מדרגות, וועד פעיל בבית משותף, ריחות טחב וניקיון כללי. – לכל הדברים האלה אפשר לדאוג. זה לא פחות חשוב מפנים הדירה / הבית.

רשימת ה"עשה" ו"אל תעשה" בפגישה:
 • תמיד טוב שיהיה בבית ריח ניחוח של קפה או מאפה או תבשיל, בסוף זה בית.

 • תנו לאנשים לשוטט בדירה ולהתחבר אליה. לא להעמיס בפרטים, אפשרו להם נוחות.

 • לא להביע דעה אישית על הדירה שלכם, אנשים יגיעו לזה לבד.

 • לא לפרט כמה השקעתם ובמה. גם לא משנה כרגע אם הארון בחדר הוא עץ מלא. האנשים יודעים היכן הסלון והיכן פינת אוכל וחדרי שירותים ומגורים. כשהם ישאלו שאלות אז תסבירו רק על מה שנשאלתם.

 • פשוט תרגישו חופשי לארח אנשים במקום יפה ונעים.

 

 אולי בסוף לא תרצו למכור....                                      

במשרד "ורד נדל"ן יסייעו לכם להכין את דירתכם לפגישות מכירה / שכירות מוצלחות ללא עלות.
המשרד מבקש להיות הסוכנות הבלעדית שתייצג אתכם במכירה / שכירות של הנכס שלכם.     
נשמח להפגש.... 
 
052-5679383  שמעון ורד                  
bottom of page