top of page

בלעדיות במקרקעין

מידע חיוני ללקוחות משרד התיווך - ורד נדל"ן

מתווך הנדל"ן יציע ללקוחותיו בעלי הנכסים לחתום ולתת לו / למשרדו, הסכם בלעדיות למכירה / השכרת הנכס.  לקוחות שהעבודה עם מתווך חדשה להם, בדרך כלל נרתעים ממהלך זה וחושבים שמתן בלעדיות לנכס יכבול אותם עם המתווך ושלהם אין כל דרך יציאה מההסכם וכדומה.  הדבר אינו מדויק ואני אסביר במספר נקודות במסמך זה את נושא הבלעדיות למתווך, והשליטה של הלקוח בתהליך התיווך הנכון אל העסקה הכי טובה ללקוח.

בתים למכירה
בתים להשכרה

אם כך, מהי בלעדיות?

מה ערכה המוסף? והאם יש לה חסרונות?

בלעדיות – כשמה כן היא –  בשפה פשוטה - מתן תוקף בלעדי בתיווך עסקת נדל"ן למתווך אחד בלבד, בפרק זמן מוגבל לתווך במכירת נכס במקרקעין, אם במישרין ואם בעקיפין, אם הוא מביא את הקונה או אם בעל הנכס מביא את הקונה, או כל גורם אחר שמביא את הקונה, זכאי המתווך לעמלת תיווך מבעל הנכס שאישר בחתימתו את הסכם מתן הבלעדיות. זהו מסמך משפטי מחייב בו המוכר והמתווך עובדים למעשה יחד בשיתוף פעולה, למתווך יש הוראות חוק ברורות מה עליו לבצע בתקופת הבלעדיות שאם הוא אינו מבצע , הבלעדיות מבוטלת.  

נפרט את הפעולות הקבועות בחוק שמהם על המתווך לבצע לפחות 2 מהם תוך השליש הראשון של התקופה כדי שתוקף הבלעדיות שקיבל מבעל הנכס תהיה קבילה:

 1. פרסום באמצעות שילוט על הנכס או בקרבתו, או במרכז מסחרי או על לוח מודעות.

 2. פרסום מודעה באתר אינטרנט או בקרב קהל לקוחות מסוים, המופיע במאגרי מידע שונים בארץ ובחו"ל, באמצעי אלקטרוני או באמצעות דיוור ישיר, או באמצעי ממוחשב אחר אשר יועדו לשיווק נכסי מקרקעין.

 3. פרסום בעיתון מקומי או בעיתון המיועד לקהל יעד מסוים בהתאם לבחירתו של הלקוח.

 4. הזמנת רוכשים פוטנציאליים או מתווכים נוספים לבקר בנכס במועד שיוסכם עליו. / פרסום בעיתונות.

 5. הזמנתם של חמישה מתווכים אחרים לפחות ביישוב, לשתף פעולה לשם מכירת / השכרת הנכס.              

חסרונות וזהירות במתן בלעדיות:

 • חשוב לבדוק תמיד שהמתווך הינו בעל רישיון בתיווך בתוקף.

 • התלות באדם אחד לתקופת זמן קצובה מעלה שאלות האם באמת יעמוד בהתחייבויותיו והאם בתקופה זו לא יכול היה להימכר הנכס אם היה נחשף לכולם.

 • התחושה הפנימית של בעל הנכס,  ש"אני יודע גם את עבודת המתווך",  ש"אני יכול גם לפרסם" וההרגשה שאם המוכר בעצמו ימצא קונה בתקופת הבלעדיות, יצטרך לשלם בכל זאת תיווך, מדחיקה את רצון במוכר לתת בלעדיות.

לפני שאעבור למנות את היתרונות, אומר שהשוק הישראלי בכל תחום הולך אחרי השווקים המערביים בעולם ובכללם ארצות הברית. במערב, בתחום הנדל"ן עובדים כמעט רק עם מתווכים והכל כמעט בבלעדיות וזאת מתוך הבנה שאדם שמוכר בתים, יודע את העבודה טוב יותר מאדם עסוק ועובד בתחום אחר ורוצה למכור בית.  במערב, למוכר יש מתווך ולקונה יש מתווך., כל צד מציג ומקדם את האינטרסים של הצד שנתן בו אמון ולבלעדיות ולכן עסקאות נסגרות לשביעות רצון הצדדים. כעת אעבור למנות את היתרונות שבמתן הבלעדיות:

יתרונות במתן בלעדיות במקרקעין:

 • סינון מתעניינים – מתווך מקצועי יבחין כבר בקשר הראשוני עם אנשים מי זה קונה ? ומי "בא לבלבל את השכל" ? למי אישרו משכנתא ? ולמי יש אישור עקרוני ? ולמי אין סיכוי לקבל משכנתא ? תהליך המכירה הוא תהליך ארוך ומייגע, אחוז גבוה של אנשים בכלל לא מופיעים לפגישות, מאחרים או אפילו שולחים נציג לא קובע ואז צריך לקבוע שוב ושוב. סוכן מקצועי, הגון ובלעדי יחסוך לבעלי הנכסים הרבה ריצות, ימי עבודה וכאבי ראש עם אנשים שמראש לא היו קונים.

 • חשיפה מקצועית של הנכס – הנגשת מידע בכל המדיות במהירות וביעילות לכל פונה, צילומים מקצועיים, קיום "בית-פתוח" לנכס, חשיפת מאפיינים של הנכס ושיתוף פעולה עם מתווכים באזור, יגדיל את חשיפת הנכס לכלל הקונים.

 • ניהול משא ומתן מקצועי ויעיל על ידי אדם שאתם הסמכתם, שמייצג את האינטרסים שלכם בלבד, אדם שבקיא במחירי הנכסים, יביא לכאורה תוצאה טובה יותר במשא ומתן שהוא תהליך קשה ומייגע גם ככה. המתווך הבלעדי הוא בצד שלך !

 • חשיפה למקסימום קונים – כשאין בלעדיות והנכס נמצא אצל כל המתווכים וגם בשיווק של בעל הבית, הוא אינו זוכה לפרסום מצד המתווך כי כל אחד יכול לעקוף אותו וסביר להניח שאדם שיגיע למתווך, יוכל גם להגיע למתווך אחר או ישירות למוכר ולכן אין אינטרס למתווך ל"התאמץ" בשיווק.  וגם לא במחיר הנכון לבעלי הנכסים, למתווך יש קונה והוא מנסה להביא לעסקה בכל מחיר כי יש לו קונה שמוכן לשלם לו עמלה ולכן המתווך נמצא בצד של הקונה ולא של המוכר במצב זה.

 • רשימת משקיעים ורוכשים פוטנציאליים ומאגרי מידע: למתווך יש גישה והוא אוסף מידע בכל עת על אנשים שמחפשים נדל"ן מכל מיני סיבות. בפנייה בלעדית למתווך אתה מגדיל את הסיכויים למציאת קונה במחיר הנכון ! בעלי נכסים שמנסים למכור לבד, נתקלים בכל סוגי האנשים וגם במתווכים אחרים שמביאים קונים ומנסים ומציגים את הנכס באופן בלתי ראוי ובזלזול וזאת על מנת שבעלי הנכסים ישתכנעו ויורידו מחיר.   סוכן בלעדי לא ייתן לזה לקרות – הוא בצד שלך.

 • הכנת הבית למכירה – טיפים וייעוץ מצד המתווך הבלעדי לבעל הנכס לשם הצגה טובה יותר של הנכס תביא לסיכוי טוב יותר למכירה במחיר הרצוי,  (תיקונים קלים, הצבת ריהוט במיקום שונה, צביעה, הוספת עזרים, תאורה ממוקדת וריהוט דקורטיבי, צמחי נוי וכו'

 • כדאיות כלכלית – בעת מתן בלעדיות למתווך, נוצר לו חלון הזדמנות להשקיע כספים ומקצועית וזמן כי יש תמורה כתובה וברת תוקף ברגע שיימצא קונה, במצב בו אין בלעדיות, הכל עומד במקום וכולם מחכים לרוכש פוטנציאלי שמן הסתם "יפול " על מתווך אחד בלבד או בכלל יגיע ישירות למוכר.

 • דיווח וקשר מתמיד עם בעל הנכס והמתווך הבלעדי – קיים קשר של דיווח ומתן חדשות לבעל הנכס מצד המתווך, מספר פניות,  העברת הצעות לאישור, כמות מתעניינים, שינויי מחיר באזור וכדומה.

העולם תמיד בתנועה, הדברים הטובים שורדים ויש להם המשכיות והשוק הוא זה שקובע מי בסוף שורד ופועל בו ומי נמצא בו כתופעה חולפת. אנו רואים ששוק הנדל"ן תמיד בעלייה, רואים מאמצים מצד הממשלה להוריד את מחירי הנדל"ן וזאת בעיקר על ידי יצירת עודף היצע בשוק כדי לגרום למחיר לרדת.  רואים עד כמה זה קשה אפילו לממשל וזה ייקח עוד זמן, בנוסף, רואים רפורמת מיסוי נדל"ן שני ושלישי שמטרתה המרכזית היא לאפשר לרוכשים חדשים להגיע לדירה במחיר סביר.
 
רואים גם נהירה של בעלי אמצעים לרכוש נדל"ן בחו"ל.
המסקנה המתבקשת היא למצוא סוכן נדל"ן איכותי ואמין, להפגש איתו ולקבל ממנו הצעה לייצג בבלעדיות את הנכס שלכם. סוכן טוב יביא לכם מדדים ונתונים על הדירה ועל האזור, על מחירים והיסטוריה של עסקאות, ייתן לכם טיפים והמלצות לשינוי פני הנכס ולבסוף ייצג אתכם וימכור עבורכם את הנכס בזמן הקצר ביותר !
 
אז אם יש לכם נכס נדל"ן בצפת, ראש פינה, חצור, טבריה, הגליל והסביבה 
ואתם רוצים למכור?  התקשרו אליי ובואו נפגש.   
052-5679383  שמעון ורד
bottom of page